#13 Info and Contact

Onis Skola is a collaborative project dedicated to investigate, enhance and develop Racha’s traditions for wooden architecture. It is a plateau for teaching and research and, simultaneously, it is a specific location for doing, making, inhabiting, testing and producing. This is the first thread to attract our attention, the one stretching between knowing and doing.

INFORMATION

ინფორმაცია

Who can participate:

ვისაც შეუძლია მონაწილეობა:

Students of The Royal Academy
Students from VA[A]DS, Free University of Tbilisi
Students from Oni Art School

სამეფო აკადემიის სტუდენტები

Number of participants:

Მონაწილეთა რაოდენობა:

30 people

20 ადამიანი

Costs:

Ღირს:

Free participation, free accommodation. 

უფასო მონაწილეობა, უფასო განთავსება.

ONIS SKOLA provide the following:

ონი სკოლა გთავაზობთ შემდეგს:

Workshop / Studio
Kitchen for cooking
House for sleeping and showering

სახელოსნო / სტუდია სამზარეულოს მომზადების სახლი ძილისა და შხაპის მისაღებად

REGISTRATION

რეგისტრაცია

For volunteers and collaborators, feel free to contact us at any time.

მოხალისეებისთვის და თანამშრომლებისთვის, მოგერიდებათ დაგვიკავშირდეთ ნებისმიერ დროს.

via email to:
pras@kglakademi.dk

CONTACT

კონტაქტი

Peter Møller Rasmussen

pras@kglakademi.dk

Dinesen er en international virksomhed i udvikling. Med afdelinger i København, Aarhus, Oslo, Stockholm, London, New York og Los Angeles har virksomheden stadig sin produktion og hovedsæde i Jels, Sønderjylland. Familievirksomheden startede i Jels for 123 år siden og har gennem tiden udviklet savværket til moderne produktionsfaciliteter. Familiens huse er blevet til kontorer, men bærer stadig præg af gamle håndværkstraditioner og fortællinger om brugen af træ. Dinesen har i dag en mission om at skabe velvære i de rum, de indgår i, med smukke og holdbare løsninger med træ. Kvaliteter knyttet til det lokale – håndværk, tradition og natur – er en vigtig del af Dinesens idégrundlag. Hvordan forbindes de kvaliteter med at være en international virksomhed? Er der interessante mellemværender mellem industrialiseret produktion og de mange, mindre tydelige kræfter, som en lokalitet udgør? 

Institut for Bygningskunst og Kultur har en vision om at videreudvikle og aktualisere begrebet bygningskultur. Levende bygningskultur, materialenærhed og en stærk stedsforståelse er centrale emner i instituttets aktiviteter. Kulturer er komplekse og sammensatte størrelser, der kan karakteriseres ved de særlige måder, hvorpå sociale, ideologiske, politiske, historiske og æstetiske faktorer interagerer. Instituttet fokuserer i særlig grad på historiske bygningskulturer, på forestillingen om arkitektur som en kunstnerisk kultur og på arkitekturens politiske og ideologiske implikationer. Disse mål forfølger vi gennem forskning, kunstnerisk udviklingsvirksomhed, undervisning og eksterne samarbejder.

Formgivning og hjemmeside: Line-Gry Hørup